İstanbul içi aynı gün 18'00'a kadar teslimat (Bazı mahalle ve ilçelere aynı gün teslimat yapılamamaktadır. Ürün sayfasında gönderim yeri seçiminde belirtilmektedir) 

BURADAN
BAŞLAYIN
https://nemacicek.com/image/cache/catalog/aksam-sefasi-cicegi-anlami-mirabilis-jalapa-1920x1080.jpg
user image

Akşam Sefası Çiçeği Anlamı - ( Mirabilis Jalapa)

  • 02 Jan 2024
  • |   0 Yorum

Akşam Sefası Çiçeği Nedir?

Akşam Sefası Çiçeği, bilimsel adıyla "Mirabilis jalapa" veya halk arasındaki adıyla gece açan çiçek. Amerika’nın tropikal bölgelerine özgü olan bu çiçek dünya da süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.  Güzel ve gösterişli çiçekleriyle dikkatleri toplayan bu çiçeğin en önemli özelliği adından da anlaşılacağı üzere gündüzleri kapalı günün batımından sonra açarak gece boyunca göz alıcı renklerde kalabilmesidir. Akşamsefası çiçeğinin özelliklerine geniş olarak yer vereceğiz ancak kısa bir şekilde özetlersek pembe, beyaz, kırmızı ve sarı renklerde olabilir. Sıcak iklimleri seven bu çiçekler bahçelere de renk katarlar.

Akşam Sefası Çiçeği Anlamı

Akşam Sefası ifadesinin anlamı, çiçeğin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Bitkinin çiçekleri, gündüz kapalıyken, geceleyin açar.

Akşam Sefası Latincesi

Akşam Sefası çiçeğinin Latince adı "Mirabilis jalapa"dır.

Akşam Sefası Çiçeği Adı Nereden Gelir?

Mirabilis jalapa olarak bilinen Akşam Sefası çiçeğinin adı Latince kökenlidir. Mirabilis kelimesi Latince ‘de şaşırtıcı veya harika anlamına gelirken, jalapa ise bitkinin yetiştiği şehrin adıdır.

Akşam Sefası Çiçeği Özellikleri

En belirgin özelliği çiçeklerinin gece açmasıdır. Gün içerisinde kapalı olan çiçekler, akşam saatlerinde açılır.

Genellikle beyaz, sarı, pembe, kırmızı veya mor gibi renklerde olabilir.

Gece boyunca hoş kokular yayarak etrafa güzel bir koku bırakır. Bu özellik akşam ve gece keyifli bir atmosfer oluşmasını sağlar.

Dayanıklı bir bitki olan Akşam Sefası çiçeğinin bakımı kolaydır. Güneşli bir yerde büyümeyi tercih eder. Sulama ihtiyacı olduğunda dikkatli bir şekilde sulamak gerekir.

Gösterişli çiçekleri nedeniyle süs bitkisi olarak kullanılır. Bahçe peyzajında tercih edilir.

Akşam Sefası Çiçeği Bakımı

Bakımı oldukça kolay olan bir bitkidir. Yetiştirildiği yere ve koşullara bağlı olarak bakım gereksinimleri de değişebilir. Aşağıda sıralayacağımız özelliklere dikkat etmek bitkinin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi açısından önemlidir.

Akşam Sefası çiçekleri güneşi sever. Güneşli bir konumda yetişmeleri en iyisidir, bu nedenle bol miktarda güneş alan bir yere dikmek gerekir. Saksıda ise en az altı saat güneş ışığı alması gerekir.

Saksının altında aşırı su birikmesini engellemek için iyi drenaj sağlayan topraklar tercih edilmelidir. Sulama, toprağın kurumasına yakın yapılmalıdır. Genellikle haftada bir sulama yeterli olur, ancak sıcak havalarda veya kurak zamanlarda daha sık sulama gerekir.

Organik gübre kullanarak, büyüme döneminde veya çiçek açma döneminde bitkiye besin sağlanabilir.

Kurumuş veya ölü yaprakları temizlemek için budama yapılabilir. Çiçekler solmaya başladığında, kuruyan çiçek başlıkları koparılıp atılmalıdır.

Kışın dondan korunmalıdır. Çiçeği soğuk havalardan korumak için içeriye almak veya örtmek faydalı olacaktır.

Akşam Sefası Nasıl Sulanır?

Her bitki gibi, Akşam Sefası'nın da aşırı sulanmaktan kaçınılması gerekir. Çiçeği sulamadan önce toprağının nemini kontrol etmek düzenli sulanabilmesi açısından önemlidir. Evinde bu bitkiyi yetiştirenlerin nasıl sulaması gerektiğine dair birkaç tavsiye belirtilmiştir.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi toprağı kurumaya başladığında sulama yapılmalıdır. Bu sayede aşırı sulamanın da önüne geçilmiş olur.

Genellikle sabah erken saatler veya akşamüstü sulama için uygun zamanlardır. Bu saatlerde toprak daha serin olacağından, suyun buharlaşması daha az olacak ve bitki daha iyi su alabilecektir.

Suyun, toprağın köklerin ulaşabilmesi çok önemlidir. Bunun için sulamayı yavaş ve derin sulama şeklinde yapmak gerekir.

Bitkinin yapraklarına su püskürtmek, yapraklarda lekelenmelere veya güneş yanıklarına neden olabilir. Bu nedenle sulamayı doğrudan toprağa yapmaya özen gösterin.

Akşam Sefası Çiçeği Renkleri

Beyaz: Bu renk, sadelik ve zarafeti temsil eder.

Pembe: Soluk pembelerden parlak ve canlı pembe tonlarına kadar değişebilir. 

Sarı: Parlak ve enerjik bir görünüme sahiptir. Canlı sarı tonları, özellikle bahçelerde tercih edilir.

Kırmızı: Kırmızı tonları, göz alıcıdır.

Mor - Morumsu Mavi: Mor veya morumsu mavi tonları da vardır.

Akşam Sefası Çiçek Açar mı?

Bitki akşam saatlerinde çiçek açar, gece boyunca çevreye hoş bir koku yayar. Sabah saatlerinde ise tekrardan kapanır ve dinlenmeye geçer.

Akşam Sefası Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Akşam Sefası çiçeği 3 farklı yöntemle çoğaltılabilir. Aşağıda bu yöntemlerin neler olduğu ve nasıl yapılması gerektiği ayrı ayrı belirtilmiştir.

1. Tohumlarla Çoğaltma Yöntemi: Bitkinin tohumları toplanarak kurutulur. Kurutulmuş bu tohumlar toprak içinde uygun bir yere ekilir. Ekilen tohumlar bir süre sonra filizlenerek büyümeye başlar. Bu süreç bitkinin tohumlarının nasıl bir ortamda olduğuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Genel olarak zaman verecek olursak bu süreç birkaç hafta ila birkaç ay sürebilir. Tohumlardan çıkmaya başlayan bitkiler tohumun alınmış olduğu çiçeğe benzerler.

2. Kök Bölme Yöntemi: Olgunlaşmış bir Akşam Sefası bitkisi kökten bölünür. Bu işlemde bitkinin köklerini dikkatlice ayırmak gerekir. Her bir bölünmüş kısım uygun toprağa dikilir ve sulanır. Kök bölme yöntemiyle elde edilmiş olan bitkinin yetişme süresi daha kısa olabilir.

3. Çelik Yöntemi: Yeni oluşan ve henüz tamamen olgunlaşmamış bir dalın ucundan bir çelik kesilir. Nemli bir toprak veya suya konularak köklenmeye bırakılır. Zaman içinde köklenen çelikler daha sonra ayrı saksılara veya bahçeye dikilebilir.

Not: Unutmamak gerekir ki her yöntemin kendine göre avantajları ve uygulama zamanları vardır.

Akşam Sefası Çiçeği Neden Kurur?

Akşam Sefası çiçeklerinin kurumasının birkaç farklı nedeni vardır. Çiçek aşağıdaki nedenlerden herhangi birinden dolayı kurumaya başlamışsa erken önlem alınması faydalı olacaktır.

Aşırı veya yetersiz sulama, kurumasına neden olabilir. Aşırı sulama bitkinin köklerinde çürümeye yol açabilirken, yetersiz sulama da bitkinin kurumasına ve çiçeklerin solmasına neden olabilir.

Aşırı güneş ışığı veya aşırı sıcaklık, çiçeklerin kurumasına neden olabilir.

Toprağın kötü drenajlı olması, köklerin suya veya havaya erişimini engelleyebilir. Bu durumda bitkinin kökleri zarar görebilir ve çiçekler kuruyabilir.

Hastalık veya böcekler Akşam Sefası çiçeklerinin sağlığını etkileyebilir ve kurumalarına neden olabilir.

Çiçekler hakkında daha fazla bilgi almak ve online çiçek siparişi için https://nemacicek.com/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Blog Etiketi

Whatsapp Destek